fallback

Какво е подготвила Германия за Европа през 2022 г.?

Новото "светофарно" правителство в Берлин ще играе на пас с Франция в постигането на общоевропейските цели, като същевременно ще "чисти" икономиката

16:30 | 07.01.22 г. 9

Новото германско правителство издигна реформирането на Европейския съюз (ЕС), както и на собствената си икономика и общество, в основен приоритет. Тази година ще покаже колко бързо и колко много от този план иска да осъществи управляващата коалиция и колко добре ще се координира с ключовия си съюзник Франция, пише Euractiv.

Акцентът върху ЕС стана ясен още в документа за коалиционно споразумение между социалдемократите, зелените и свободните демократи. Европа заема видно място в почти всяка глава от споразумението.

След като Франция стана домакин на председателството на Съвета на ЕС на 1 януари, Германия започна да настоява за по-суверенен ЕС – идея, близка до сърцето на френския президент Еманюел Макрон – и иска да открие нови пътища за реформиране на блока, заедно с Франция.

„Успехът на Европа е нашата най-важна национална грижа“, заяви пресният канцлер Олаф Шолц в първото си изявление като глава на правителството в средата на декември. „Европейската политика се превърна в основна част от нашата вътрешна политика“, добави той.

Предстоят обаче големи предизвикателства на европейско ниво – особено по отношение на реформата на бюджетните правила на ЕС и въпросите за върховенството на закона с фокус върху Полша и Унгария.

У дома Германия ще се съсредоточи особено върху зеления и дигитален преход „за да постави правилния курс към бъдещето“, посочва Шолц, добавяйки, че „Германия ще осъществи прехода към климатично неутрално и дигитализирано общество през това десетилетие".

Суверенна Европа

Берлин има особено голямо желание да напредне по темата за европейския стратегически суверенитет, като увеличи способността си да действа в глобален контекст и да бъде по-малко зависим от други играчи в области като енергийните доставки или цифровите технологии.

Амбициите на Германия са тясно свързани с тези на Франция, която ще постави специален акцент върху стратегическия суверенитет на ЕС по време на своето председателство.

1

„Става дума за това как можем да направим Европа силна, европейски суверенитет във всички съпътстващи измерения“, сподели Шолц по време на своето посещение във Франция в средата на декември.

Новата коалиция иска да насърчи сътрудничеството с демократичните държави с единомислие, които споделят демократичните ценности на ЕС, и да даде възможност на ЕС да се конкурира в „конкуренцията на системите“ с авторитарните държави.

Един от основните инструменти за засилване на стратегическата автономия на блока е „Стратегическият компас“, който има за цел да развие способностите на Европа, за да подобри капацитета на ЕС да действа глобално.

Компасът беше представен по време на германското председателство на ЕС през 2020 г. и се очаква да бъде финализиран по време на френското председателство през март.

Друга промяна, за която германското правителство ще настоява, е да се използва по-често гласуването с квалифицирано мнозинство при външните отношения на ЕС. „Искаме да използваме възможностите на Договора от Лисабон за това“, подчерта Шолц през декември.

„Трябва да стане правило това, че ние в Европа можем да решаваме с квалифицирано мнозинство в Съвета, дори в области, където това не е така днес. Това не е загуба, това е победа в суверенитета“, добавя той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:46 | 14.09.22 г.
fallback